Czym jest i jak działa grubościówka?
Prace związane z obróbką drewna to dla jednych pasja, a dla innych — praca. Niezależnie od tego, z jakiego powodu zajmujemy się tym surowcem, warto mieć pod ręką odpowiednie maszyny stolarskie, które umożliwią dostosowanie desek do własnych potrzeb. Jednym z nich jest grubościówka. Jakie urządzenia są określane tym mianem? Kiedy warto na nie postawić?
Grubościówka — co to jest i w jaki sposób działa?
Grubościówka to sprzęt, który sprawdzi się zarówno w niewielkich, jak i dużych zakładach stolarskich. Wielu majsterkowiczów inwestuje w tego typu urządzenia również podczas wyposażania swojego domowego warsztatu. Opisywana maszyna to strugarka do płaszczyzn z drewna. Dzięki niej posiadanym elementom możemy nadać pożądaną grubość. Pozwala to na uzyskanie np. dokładnie takich samych desek, z których powstanie później ogrodzenie posesji. Oprócz zadbania o jednakowy wymiar grubościówka umożliwia również uzyskanie równych krawędzi.
Sposób działania grubościówki nie jest skomplikowany — po ustawieniu noży skrawających w odpowiedniej odległości, materiał zostaje automatycznie przesuwany w ich kierunku. Po chwili z drugiej strony urządzenia wyłania się surowiec o pożądanych wymiarach. Należy również pamiętać, że każda grubościówka jest wyposażona również w wałek dociskowy, który może być wykonany z metalu lub gumy. To dzięki niemu możliwe jest tak dokładne ustawienie drewna względem noży skrawających.
Czy warto zainwestować w grubościówkę?
Alternatywą dla grubościówek są strugarki, jednak w tym przypadku należy pamiętać, że nie pozwalają one na uzyskanie elementów o określonej wielkości — mając tego typu maszynę, można jedynie uzyskać płaską powierzchnię. Opisywany sprzęt jest niezbędny, jeśli przygotowuje się elementy z drewna, do których stworzenia potrzebne są identyczne elementy. Oprócz tego warto docenić grubościówki za ich prostą obsługę. Stawiając na produkt od sprawdzonego dostawcy, otrzymamy solidną, wykonaną z trwałych materiałów maszynę stolarską.